REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW
MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GOSTYNINIE
wprowadzony Zarządzeniem nr 1 / 2000 Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gostyninie
Rozdział I
Przepisy wstępne
& 1
Niniejszy Regulamin opracowano i przyjęto na podstawie:
1. art.27 , 28 i 29 Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 1997 r. Nr 110, poz. 721, Nr 141, poz.943, Dz.U. 1998 r. Nr 106, Dz.U. z 2000 r. Nr 12 poz.136 art.29 ) .
2. Kodeksu Pracy
& 2
Regulamin Wynagradzania określa zasady wynagradzania za pracę oraz pozostałe świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania.
& 3
Przepisy Regulaminu Wynagradzania obowiązują wszystkich pracowników, bez względu na zajmowane stanowisko.
& 4
Regulamin Wynagradzania podaje się do wiadomości każdego przyjmowanego do pracy pracownika.
& 5
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone w umowie o pracę, nie niższe jednak od najniższego wynagrodzenia za prace ustalonego przez Ministra Pracy i Spraw Społecznych ; jeżeli najniższe w przeliczeniu na pełny etat wzrośnie i przekroczy wysokość wynagrodzenia określonego w umowie pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wprowadzić aneksem do umowy wyższą kwotę .
& 6
Wynagrodzenie dyrektora Biblioteki ustala Burmistrz Urzędu Miasta.
Rozdział II
Wynagrodzenie zasadnicze
& 7
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie zasadnicze odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska .
& 8
Tabela kategorii zaszeregowania i miesięcznych stawek wynagradzania zasadniczego dla pracowników działalności podstawowej, administracji i obsługi stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu Wynagradzania.
& 9
Podstawą do zaszeregowania pracownika są tabele zaszeregowania stanowisk pracy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gostyninie stanowiące załącznik nr 2 do Regulaminu Wynagradzania.
& 10
Kategorię osobistego zaszeregowania oraz miesięczną stawkę wynagrodzenia zasadniczego ustala pracodawca w drodze negocjacji z pracownikami.
& 11
1. Pracownikom pełniącym funkcje kierownicze lub zatrudnionym na samodzielnych stanowiskach pracy przysługuje dodatek funkcyjny.
2. Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego należy w szczególności uwzględnić stopień samodzielności i zakres działania komórki organizacyjnej.
3. Wykaz stanowisk , na których przysługuje dodatek funkcyjny i jego wysokość, określa załącznik nr 3 do Regulaminu Wynagradzania.
& 12
Kategorie zaszeregowania stanowisk pracy, stawki wynagradzania zasadniczego, funkcje uprawniające do dodatku funkcyjnego określa załącznik nr 4 do Regulaminu Wynagradzania.
& 13
-
Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat, zwany “dodatkiem”, w wysokości 5% zasadniczego wynagrodzenia po 5 latach pracy, wzrastający o 1 % za każdy następny rok aż do osiągnięcia 20 wynagrodzenia zasadniczego po 20 latach i dalszych latach pracy.
-
Do okresu pracy uprawniającego do dodatku wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia.
-
Dodatek wypłacany jest w terminie wypłaty wynagrodzenia:
-
począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub prawo do wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
-
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
& 14
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o “minimalnej stawce”, rozumie się przez to minimalną stawkę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania, określoną w załączniku nr 1 do Regulaminu Wynagradzania.
& 15
W ramach środków na wynagrodzenia osobowe tworzy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gostyninie fundusz premiowy
Wysokość funduszu premiowego oraz zasady przyznawania i wypłacania premii określa Regulamin Premiowania stanowiący załącznik nr 7.
Rozdział III
Świadczenia związane z pracą
& 16
-
Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości :
- 75 % miesięcznego wynagrodzenia - po 20 latach pracy
- 100 % miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy
- 150 % miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy
- 200 % miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy
- 300 % miesięcznego wynagrodzenia - po 40 latach pracy
-
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze
-
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
-
Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody , jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
-
Nagrody jubileuszowe w danym roku są wypłacane pracownikom w oparciu o złożone do akt osobowych najpóźniej do dnia 30 listopada poprzedniego roku świadectwa pracy dokumentujące dotychczasowe okresy pracy.
-
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
-
Podstawę obliczania nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze- wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczania nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
-
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem pracownika na rentę inwalidzką lub emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
& 17
-
Pracownicy mogą otrzymywać nagrody z utworzonego funduszu nagród.
-
W Miejskiej Bibliotece Publiczne w Gostyninie tworzy się fundusz w wysokości do 3% środków na wynagrodzenia osobowe.
-
Nagroda może być przyznawana pracownikowi po upływie pełnego roku pracy.
& 18
-
Biblioteka w miarę posiadanych środków tworzy fundusz załogi z przeznaczeniem na wypłatę rocznych nagród indywidualnych w wysokości do 8,5% sumy wynagrodzeń otrzymywanych przez pracownika z tytułu stosunku pracy w ciągu roku, za który jest przyznawana nagroda.
-
Zasady wypłacania tych nagród określa regulamin wypłaty rocznych nagród stanowiący załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu.
& 19
-
Pracownikom spełniającym warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości :
- jednomiesięcznego wynagrodzenia- jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia- jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia- jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 20
-
Do okresu uprawniającego do odprawy, o której mowa w ust.1 , wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
-
Odprawę nalicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
-
Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Rozdział IV
Przepisy końcowe
& 20
-
Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze i inne składniki wynagrodzenia, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
& 21
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy prawa pracy zawarte w Kodeksie Pracy.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Kiełbasa Paweł
- Data udostępnienia w BIP: 2003-06-13 13:05:19
- Informacja zaktualizowana przez: Magierski Łukasz
- Data ostatniej aktualizacji: 2024-10-16 08:52:51
- Liczba odsłon: 5289
- Historia dokumentu: