Urodzenie dziecka należy zgłosić do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże zgłaszającemu jego numer PESEL i zamelduje je.

 

Krok po kroku

  1. Zgłoszenia można dokonać osobiście w urzędzie lub przez internet.
  2. Kierownik USC zarejestruje urodzenie dziecka, zamelduje je i przekaże jego numer PESEL.
  3. Wydane zostaną:
  • jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia,
  • powiadomienie o nadaniu numeru PESEL (jeśli dziecko otrzymało numer PESEL),
  • potwierdzenie zameldowania dziecka (jeśli dziecko zostało zameldowane).

 

Wymagane dokumenty

Do wglądu dokument tożsamości rodzica, który zgłasza urodzenie (dowód osobisty lub paszport). Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem matki dziecka, powinien wcześniej złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Tylko wtedy kierownik USC może przyjąć od niego zgłoszenie urodzenia i wpisać jego dane do aktu urodzenia dziecka. Takie oświadczenie ojciec dziecka może złożyć przed:

  • kierownikiem dowolnego urzędu stanu cywilnego,
  • konsulem Rzeczypospolitej Polskiej,
  • sądem.

Aby oświadczenie było ważne, matka dziecka powinna je potwierdzić w ciągu 3 miesięcy, licząc od daty złożenia oświadczenia przez ojca dziecka. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa może zostać złożone w urzędzie przez rodziców również z chwilą rejestracji urodzenia dziecka.

Cudzoziemiec musi przynieść do wglądu oryginały zagranicznych dokumentów stanu cywilnego, które potwierdzają stan cywilny matki dziecka. Muszą być też przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

W przypadku załatwiania sprawy przez pełnomocnika, należy przygotować odpowiednie pełnomocnictwo.

 

Opłaty

Usługa jest bezpłatna.

 

Miejsce złożenia i odbioru

Aby przyjąć zgłoszenie, urząd musi otrzymać kartę urodzenia dziecka. Upoważniona do tego osoba, przekazuje ją do urzędu w ciągu 3 dni.

  1. Należy zgłosić się osobiście w ciągu 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia do właściwego USC. Dla dzieci urodzonych na terenia miasta i gminy Gostynin – USC Gostynin. Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem matki i chce uznać swoje ojcostwo, do urzędu przychodzą oboje rodziców. Jeśli oświadczenie o uznaniu ojcostwa zostało złożone wcześniej, wtedy może przyjść tylko jedno z rodziców.
  2. Przez Internet - niezbędny jest podpis elektroniczny lub profil zaufany, wniosek drogą elektroniczną przez ePUAP. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.
  • należy zalogować się do ePUAP, wypełnić i podpisać zgłoszenie,
  • potwierdzenie wysłania zgłoszenia zostanie wysłane zwrotnie na skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

 

Termin odpowiedzi

Urodzenie dziecka jest rejestrowane w dniu zgłoszenia. Jeśli zgłoszenie wpłynęło przez internet - urodzenie jest rejestrowane w następnym dniu roboczym.

 

Uwagi

  1. Można zgłosić wyłącznie dziecko urodzone w Polsce.
  2. Jeśli zgłoszenie urodzenia dziecka nie zostanie dokonane w ciągu 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia, kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie, dokona tego na podstawie karty urodzenia.
  3. Jeśli dziecko urodziło się martwe - urodzenie należy zgłosić w ciągu 3 dni od wystawienia karty martwego urodzenia. Kartę martwego urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba i przekaże ją do USC w ciągu 1 dnia od jej wystawienia.

 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Marcin Gawinowski
  • Data udostępnienia w BIP: 2015-05-12 00:00:00
  • Informacja zaktualizowana przez: Gawinowski Marcin
  • Data ostatniej aktualizacji: 2025-03-28 12:34:24
  • Liczba odsłon: 6599
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 12950554]

przewiń do góry